Zmeny pre ubytovateľov odídencov

Fyzické a právnické osoby, ktorí u seba v byte, dome, penzióne alebo hoteli ubytovávajú odídencov z vojnou sužovanej Ukrajiny, už majú nárok na vyšší príspevok od štátu od začiatku júna tohto roku.

Vláda po novom stanovila príspevok za ubytovanie poskytnuté v nehnuteľnosti slúžiacej na bývanie na 8 € za noc pre dospelého a 4 € za noc na dieťa do 15 rokov. Za ubytovanie poskytnuté v nebytových budovách slúžiacich na krátkodobé ubytovanie, ktoré môžu poskytovať právnické osoby, ak nepodnikajú v oblasti ubytovacích služieb, stanovili príspevok na 12 € za noc pre dospelého a 6 € za noc pre dieťa do 15 rokov.

Maximálna výšku príspevku za ubytovanie odídencov v bytoch a rodinných domoch sa tiež zvyšuje a závisí od počtu poskytnutých miestností. Pri jednej miestnosti je to 570 €, pri dvoch miestnostiach 860 €, pri troch 1140 €, pri štyroch a viacerých 1430 €.
Nezabudnite, ak máte s odídencom podpísanú zmluvu do konca júna, treba k nej podpísať dodatok, alebo uzavrieť novú zmluvu a doniesť ju na tunajší miestny úrad do 8. júla 2022. Pre rýchlejšie vybavenie na úrade je možné si potrebné formuláre stiahnuť na webovej adrese a vyplniť ich doma.


Príspevok za ubytovanie poskytnuté odídencovi je možné si uplatňovať najdlhšie do 30. septembra 2022.

Nastavenia cookies