Vianočné trhy Terasy ani tento rok nebudú

Aj tento rok pripravovala Mestská časť Košice-Západ remeselné a vianočné trhy, ktoré sú tradične obľúbené u obyvateľov najväčšieho košického sídliska. Žiaľ pandémia opäť zasiahla naplno, tak ako tomu bolo minulý rok, kedy sme tieto podujatia nemohli zorganizovať. Napriek všetkej našej snahe musíme na základe najnovších prijatých opatrení a celkovej situácie obľúbené trhy s predvianočnou atmosférou zrušiť.

Ohlásené Vianočné a remeselné trhy Terasy mali prebiehať od 26.11.2021 do 22.12.2021

V týchto dňoch došlo k niekoľkým zásadným skutočnostiam:

  • Všetky okresy Košíc zostávajú aj budúci týždeň v tej najhoršej, teda ČIERNEJ farbe.
  • Vláda SR a Úrad verejného zdravotníctva SR na svojom ostatnom zasadnutí prijali sprísnenie Covid Automatu, ktorý sa týka aj hromadných podujatí, kde sa znížil povolený počet účastníkov v čiernom okrese zo 100 na 50 plne zaočkovaných účastníkov, resp. tých, čo prekonali ochorenie (režim „OP“). My však nechceme, aby na základe prísnych opatrení prebiehala zásadná selekcia obyvateľov a mohlo dochádzať ku konfliktným situáciám. Zároveň treba dodať, že spomínaný kapacitný limit je už vrátane predajcov, obslužného personálu, organizačného štábu a účinkujúcich umelcov, ktorí by vytvárali atmosféru na trhoch.
  • Pripomeňme aj prípadné zvoľnenie opatrení, v prípade prechodu do bordovej farby. Tá po novom pri verejných podujatiach zavádza limit 100 ľudí vrátane personálu v režime OP, pričom v predchádzajúcej vyhláške (č.254) práve bordová farba znamenala možnosť usporadúvania hromadných podujatí pre zaočkovaných bez limitu, hoci pri určitej miere diskomfortu (preverovanie covid-pasov a registrácia návštevníkov).
  • Podľa odhadov odborníkov by mal aktuálny sprísnený stav nariadení a čierna farba nášho okresu pretrvať až do polovice decembra, čo pre nás organizátorov vianočných, remeselných či adventných trhov znamená definitívny koniec úvah o prípravách a samotnej realizácii.


Veríme, že budúci rok bude situácia priaznivejšia a na jar pre vás pripravíme bez obmedzení ďalšie plnohodnotné kultúrno-spoločenské akcie.

Chceme sa správať zodpovedne a aj v ďalšom období poskytovať obyvateľom MČ aj mesta Košice čo najkomplexnejší rozsah služieb, ktoré obyvatelia potrebujú k svojmu každodennému životu. Samozrejme bude to závislé aj od možností zamestnancov a situácie v ich blízkom okolí. Prosíme zostaňte zdraví a buďme všetci zodpovední.

Mgr. Marcel Vrchota
starosta MČ Košice-Západ

Nastavenia cookies