Odkázaní starkí sa vrátia do vynoveného zariadenia

Po takmer piatich mesiacoch, keď budova Zariadenia opatrovateľskej služby mestskej časti Košice-Západ na Laboreckej 2 dostávala nový vzhľad, ju vo štvrtok popoludní slávnostne znovuotvorili.

Budovu úplne vynovili vo všetkých smeroch, od kanalizácie a rozvody, cez práčovňu, spoločenskú miestnosť, až  po izby pre klientov a internetové pripojenie. Zvýšil sa aj počet izieb a celková kapacita zariadenia z 10 na terajších 12 miest. Zároveň sa zlepšili pracovné podmienky pre 8 opatrovateliek (o jednu viac ako doteraz), ktoré tam budú pracovať. Klienti, ktorí boli počas rekonštrukcie presunutí do iných podobných zariadení v meste, sa na Laboreckú budú môcť vrátiť od 1. júna tohto roku, teda od utorka.

Rekonštrukcia stála spolu 175-tisíc eur a realizovala ju mestská časť Košice-Západ. Mesto poskytlo dotáciu v celkovej výške 105-tisíc eur, ďalších 70-tisíc eur finacovala zo svojho rozpočtu mestská časť.

„Veľmi ma teší, že v priebehu posledných 15 mesiacov je to už tretie takéto zariadenie zo štyroch existujúcich v meste, ktoré sa podarilo podstatne vynoviť. Ďakujem všetkým, ktorí sa pri prácach na tomto projekte zúčastnili či už z mesta, alebo z mestskej časti a verím, že sa o Košiciach dá hovoriť ako o sociálnom meste,“ podotkol na slávnostnom otvorení primátor Jaroslav Polaček.

Starosta mestskej časti Košice-Západ Marcel Vrchota pripomenul, že okrem pohodlia klientov sa zlepšilo aj pracovné prostredie opatrovateliek. „Musím sa poďakovať všetkým, ktorí majú zásluhu na tom, že v najbližších dňoch sa budú môcť do našej ZOS-ky naši klienti vrátiť a privítajú ich lepšie podmienky, ako mali predtým,“ skonštatoval krátko predtým, ako samotné opatrovateľky prestrihli pásku a prítomný kňaz priestory zariadenia vysvätil.