Nová Terasa bude testovacím územím pre nový spôsob zberu odpadu

Od začiatku júla sa stane lokalita Nová Terasa v mestskej časti Košice-Západ skúšobným miestom pre zavedenie nového spôsobu zberu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO). Mesto Košice má výnimku zo zákona a musí začať tento odpad zhodnocovať nie od začiatku tohto roka ako iné samosprávy, ale od začiatku roku 2023.
 
Projekt BRKO predstavili v utorok zástupcovia organizácií, ktoré ho spoločne spúšťajú, teda mesta Košice, mestskej časti Košice-Západ a spoločností KOSIT a Správy mestskej zelene Košice (SMsZ). Spočíva v tom, že každá z asi 650 domácností dostane špeciálny kôš, do ktorého bude v rozložiteľných vrecúškach zbierať biologický kuchynský odpad, napríklad zvyšky jedál, staré pečivo, škrupiny z vajec, kávovú usadeninu, či kosti z hydiny a rýb. Po naplnení vrecka kôš ľudia vyprázdnia do 240-litrových hnedých nádob a ďalej ho bude zhodnocovať KOSIT. V konečnom dôsledku sa z neho stane kompost, ktorý využije SMsZ pri pestovaní zelene v meste.

„Som rád, že práve ľudia z našej mestskej časti dostanú možnosť si ako prví vyskúšať a zvyknúť si na progresívny spôsob nakladania s kuchynským odpadom. Práve ich skúsenosti pomôžu ľuďom z KOSIT-u čo najefektívnejšie nastaviť všetky potrebné procesy,“ myslí si starosta MČ Košice-Západ Marcel Vrchota.